Kobylí je malebně rozloženo v mírně zvlněné krajině. Na upravených svazích se pěstuje hlavně vinná réva, meruňky a broskve. Město je daleko, zato příroda je na dosah ruky. Dědina bohatá líbezným folklórem Vás zve k pozastavení u skleničky vína i k zamyšlení nad stále rychlejším během života. Žije se tu klidněji, skromněji, zkrátka jinak než ve městě. Možná právě proto stojí zato Kobylí a jeho okolí navštívit.
Historie
Území obce bylo osídleno již v období neolitu, což dokládají pozůstatky rondelu - prehistorické kultovní stavby. První písemná zmínka o Kobylí je datována z roku 1252 v darovací listině pána Bočka z Obřan pro cisterciácký klášter ve Žďáru, potvrzené tehdejším markrabětem Přemyslem Otakarem II.
V 2. polovině 16. století se v Kobylí usídlili novokřtěnci - habáni. Měli zde silnou komunitu a společně užívali dům, školu, sklep, pivovar, kovárnu, hrnčířskou dílnu a hřbitov. Byli tvůrci keramiky zvané fajáns.
V 2. polovině 19. století bylo Kobylí díky obrozenecké rodině Bezděkově považováno za národně nejuvědomělejší obec v celém okolí. Z této rodiny pochází i sběratelka lidových zvyků a obyčejů Augusta Šebestová, autorka Lidských dokumentů.
Příroda
Na slunných stráních obklopujících obec se nachází pozoruhodná flóra a fauna. Kdysi mořské dno, pak jezerní kotlina, spolu s příznivými klimatickými podmínkami umožnily existenci chráněných stepních společenstev, jako je kavyl Ivanův, orchidej střevičník pantoflíček, hlaváček jarní či plicník lékařský. Najdete zde vzácného roháče obecného či ještěrku zelenou. Můžete obdivovat kvetoucí ovocné sady ve Žlebech a objevíte i vzácného otakárka fenyklového. Entomologickou raritou je výskyt motýla Pyrrhia purpurina esper.
Při toulkách okolím se můžete procházet polními cestami mezi vinohrady, ukrýt do stínu doubravy Ždánického lesa, navštívit výletní místo Korouhvičku nad Panským lesem, procházet Ochozy, zastavit se u Němčičské búdy či pobýt u Lovecké chaty. Z kopce Lácary uvidíte krajinu od Buchlova po Pálavu s Kobylím jako na dlani. Zvolíte-li k výletu kolo, můžete projíždět Kobylí a okolí cykloturistickou stezkou Velkopavlovickou vinařskou oblastí.
Pamětihodnosti
Až budete procházet obcí, povšimněte si i starodávných sklepů, z nichž některé patří k památkově chráněným objektům. V ulici Baráky najdete Křižákův sklep, v ulici Augusty Šebestové pak Svobodův sklep. Architektonicky původní je Pekaříkův sklep V kútku.
Současnost
Dnešní život v Kobylí je úzce spojen s vinohradnictvím a vinařstvím, bohatý je i život kulturní a sportovní. Veřejné dění obohacuje aktivní činnost mnoha spolků. Sportovní areál "Za mlýnem" v dolní části obce je dějištěm různých sportovních klání. Vždy druhou sobotu v srpnu se zde tradičně koná věhlasný turnaj ve volejbale Memoriál Petra Zemánka a Antonína Kani.
Kobylí, patřící do národopisné oblasti hanáckého Slovácka, udržuje lidovou tradici v písni, tanci, nářečí i lidových zvycích. Ještě dnes zde potkáte starší ženy ve všedním kroji a při slavnostních příležitostech jako jsou hody, církevní svátky či kulturní vystoupení v muzeu, můžete obdivovat krásu slavnostního mužského, ženského i dětského kroje. Především hody, vždy třetí víkend v červnu, jsou nejen živou tradicí, ale i setkáním "místních a přespolních".
V roce 1997 bylo založeno Muzeum obce kobylí, v jehož sbírkách jsou historicky cenné předměty vypovídající o životě kobylských občanů v minulosti.
Kobylí je čtvrtou největší obcí Velkopavlovické vinařské oblasti se 168 ha registrovaných vinic a 500 vinaři. Svahy kolem bývalého Kobylského jezera svědčí mnohým odrůdám pro výrobu vín bílých i červených. Vinaři každoročně porovnávají a hodnotí svá vína začátkem března na Besedě o víně.
Chléb a víno
jsou mystickými symboly lidského žití a doprovázejí člověka od doby kdy se stal z nespoutaného lovce pečlivým hospodářem. Působení desáté římské legie a příchod křesťanství v období Velkomoravské říše znamenalo rozšíření vinic.
Výjimečnost vína tkví v tom, že jeho konečná podoba odráží vlastnosti odrůdy za současného působení půdních a polohopisných podmínek, jakož i ročníkový průběh počasí. Víno je uměleckým výtvorem přírody i vinaře samotného.
Prací na vinici a následným vinobraním však činnost vinaře nekončí. Následuje dlouhá procedura začínající lisováním hroznů a končící sklenkou skvělého moku, ve kterém se odráží nejen práce rukou vinaře, ale i jeho duše, protože pokud vinař nevloží do výroby vína celé své srdce a nepečuje o ně s láskou, na výsledku se to jistě projeví.
Řady vinných sklepů jsou tradičním architektonickým prvkem v Kobylí. Najdete v nich několik zbývajících původních dřevěných lisů. Patří k tradici mít svůj vlastní vinný sklep a sem tam se sejít s přáteli na sklenku dobrého vína.
O víně se říká, na rozdíl od piva, že nás musí mít rádo, abychom si na něm pochutnali. Poctivé pití vína znamená navázat s ním partnerský vztah. Chceme-li plně vychutnat dary vína, musíme se tomu naučit stejně, jako kdybychom se učili cizí řeči. Pít víno bez správného pochopení je jako slyšet cizí jazyk jímž nemluvíme. Mohou nás sice potěšit lahodné zvuky a tóny, ale obsahu plně neporozumíme.
Víno je nejen nápoj vhodný k lahodnému pokrmu, ale i potravou duše. Vínu je nejlépe, když se o něj podělíte s přítelem či přítelkyní. Proto vám přejeme mnoho krásných chvil při sklence dobrého vína v Kobylí.
Města, obce se stejným, nebo podobným názvem | |||||
---|---|---|---|---|---|
Typ | Název | Vl. | Zn. | Okres | |
Kobylí (obec) | Břeclav |