POPIS | MAPA | |
MAPA | CENÍK | |
PROGRAM / MENU | FOTO A VIDEO | |
KAM V OKOLÍ |
Obec Sedliště leží 4 km severně od Frýdku-Místku. Zástavba se rozkládá především okolo silnic vedoucích do Kaňovic a do Bruzovic a samozřejmě do Frýdku-Místku. Sedliště sousedí s Bruzovicemi, Kaňovicemi, Řepištěm a Lískovcem, který je součástí Frýdku-Místku.
Správní území obce má výměru 989 ha. Obec má 1 230 obyvatel.
Historie obce
Sedliště jsou vedeny mezi vesnicemi v seznamu desátků vratislavského biskupství z roku 1305, takže musely vzniknout již ve druhé polovině 13. století. V dokladech z roku 1450 je obec uvedena jako soukromý šlechtický majetek, pravděpodobně šlechtického rodu Baruthů. I když lužický šlechtický rod Baruthů záhy ztratil své statky na Frýdecku, zůstaly Sedliště v rukou šlechtických majitelů přinejmenším do poloviny 15. století. Urbář z roku 1636 mimo jiné údaje uvádí zajímavost, že nejvíce rybníků z panství frýdeckého bylo právě v Sedlištích. Bylo jich sedm, v šesti chovali ryby, sedmý byl později zatravněn a z něho se kosila dobrá tráva pro dobytek. Každý rybník měl své jméno.
Škola byla v sedlištích postavena v roce 1835 za přispění arcivévody Bedřicha. Nová školní budova byla postavena r. 1930. Požární sbor byl založen r. 1891, Sokol roku 1910 a Jednota československého Orla roku 1924.
Název obce je odvozen od polohy středu obce, to je sedlo mezi kopci. Původ názvu obce je možné i hledat jinak; lze jej vyvodit také v odvození od pojmu "sídlo" nebo "sídliště". Nový znak obce představuje v modrém štítě zlaté sedlo se třmenem. Znakový námět je převzat z historických pečetí a razítkových znamení obce. Kombinace zlaté a modré barvy vyjadřuje historickou vazbu obce k frýdeckému panství a těšínskému knížectví.
Památky, kultura a sport
Největším magnetem Sedlišť, který ve středu obce nelze přehlédnout, je Národní kulturní památka dřevěný kostelík Všech svatých, postavený roku 1638 a kolem kostela hřbitov s množstvím litinových křížů, dále pak barokní sochy Jana Nepomuckého a Panny Marie. Na Černé zemi je pomník Od roboty ke svobodě od roku 1932 a Vyhlídka Petra Bezruče (374 n. m.) Ve vesnici jsou nejčastěji k vidění dřevěné kříže s vyobrazením Krista. Vzhledem k nenáročnosti výroby si je mohli dovolit postavit i ti nejchudší. Nejspíš všechny pochází z 19. století.
Stojí zde i několik kameninových křížů tovární výroby. Vesměs pocházejí z doby tzv. 1. republiky a Protektorátu. Zpravidla je na nich text z bible.
Vesnice má i několik pomníků novodobé historie. Z nich nejznámější vedle Pomníku padlých je pomník Osvobozené půdy na Černé zemi. Další pomníky jsou málo známé.
Studánky v polích a lese se v dřívější době těšily velké oblibě. Byly u cest a chodníků, sloužily k občerstvení chodců a pracujících. V dřívější době, kdy nebyly studny, byly zásobárnou vody pro nmohdy značně vzdálené usedlostj. Většina studánek již zanikla. V Sedlišti zbyly jen tři studánky, všechy v Datyňském lese.
Kulturní život obyvatel obce podporuje muzeum a galerie Lašská jizba, knihovna a místní kino.
Sportovní život se realizuje ve fotbalovém klubu a na zrekonstuovaném fotbalovém hřišti. Restaurace Lašská jizba a restaurace Na Bezručově vyhlídce poslouží návštěvníkům k občerstvení.
Další údaje: Základní škola, Mateřská škola, požární zbrojnice, pošta