Kamenný hraniční pylon označující průběh historické moravsko-české hranice byl zhotovený v roce 1750 z rozhodnutí Marie Terezie. Čtyřboký jehlan vyrůstající z hranolového soklu zdobeného reliéfy zemských znaků je dílem polenského sochaře V. V. Morávka.
...
Kamenný hraniční pylon označující průběh historické moravsko-české hranice byl postavený na příkaz Marie Terezie v roce 1750. Reliéfně zdobený vysoký čtyřboký jehlan spočívající na hranolovém soklu s vyloženou římsou je situovaný na v ul. Heroltická. Dí...
Kamenný hraniční pylon označující průběh historické moravsko-české hranice byl vztyčený v roce 1750 v rámci zaměřování Tereziánského katastru. Čtyřboký jehlan umístěný na hranolovém soklu s reliéfy zemských znaků je situovaný na ulici Jiřího z Poděbrad.
...
Kamenný hraniční pylon označující průběh historické moravsko-české hranice je dílem polenského sochaře V. V. Morávka z r. 1750. Reliéfně zdobený čtyřboký jehlan vyrůstající z hranolového soklu je situovaný na oploceném zahradním pozemku v ulici U Skály.
...
Mezník okresu Třebíč stojí při silnici II. tř. č. 405 mezi Brtnicí a Novou Brtnicí. Je to ukázka drobné architektury - výtvarně pojednaného hraničního kamene okresu s motivem atomu, reliéfně stylizovanými klasy a nápisem OKRES TŘEBÍČ.
...
Barokní sloup byl postaven v roce 1689–92 jako poděkování města za to, že se v letech 1679-80 městu vyhnula morová epidemie. Autorem jeho architektonického řešení byl Agostino Brascha, sochařskou výzdobu vytvořil Antonio Laghi. Sloup se sochou Imaculaty na vrcholu obklopují plastiky sv. Josefa, sv. Jakuba Většího, sv. Šebestiána a sv. Františka Xaverského. Sloup vysvětil 2. února 1691 olomoucký b...
Pamětní kámen z 1. poloviny 17. století v podobě vysoké kamenné stély je spolu se dvěma náhrobními kameny zabudován u bočního jižního vstupu do kostela. Na kameni je vyobrazen plastický reliéf tlapatého kříže ve vrcholu vertikálního břevna vyrůstajícího z Golgoty. ...
Kamenná stéla přibližně obdélného tvaru se skosenými rohy označuje místo, kde došlo k tragické smrti desetiletého Tomáše Chalupy. Čelní strana kamene je zdobena rytým rámem s reliéfem tlapatého kříže a česky psaným nápisem s datací 1681.
...
Drobná rustikálně ztvárněná podživotní socha sv. Jana Nepomuckého pocházející z roku 1715 je osazena na vysokém sloupu zakončeném kompozitní hlavicí. Půvabná kamenosochařská práce oživující prostranství náměstí je na soklu opatřena hůře čitelný...
Neobvykle široký kámen s oboustranným dobře zachovaným plastickým reliéfem latinského kříže a plastickými reliéfy šipek do kuše po stranách vertikálního břevna je situován na rohu ulic 5. května a Srmčenské. V místě křížení ramen je vyryto srdce.
...
Výrazně poškozený smírčí kámen pozdně středověkého původu je situovaný v prostoru návsi. Obdélná žulová stéla se zaoblenou horní hranou nese na přední straně téměř neznatelný reliéf latinského kříže s rytinou kopí a pod rameny reliéfy meče a se...
Mohutný monolitický kamenný smírčí kříž situovaný při silnici směrem ke Stáji se svými rozměry řadí k největším svého druhu na Vysočině. Kříž tlapatého typu je datován do středověku, kdy zde měl násilně zemřít posel směřující z Čech na Moravu.
...
Poměrně jednoduchá, volně stojící poklona obdélného půdorysu prolomená hlubokou, segmentově zaklenutou nikou uzavřenou laťkovými dvířky je situována u domu čp. 144. Kaplička z první poloviny 19. století má průčelí završené hladkým trojúhelným štítem.
...
Drobná zděná architektura zušlechťující návesní prostranství byla postavena v 19. století. Jednoduchá volně stojící zvonička čtvercového půdorysu je ve zvonicovém patře pod stanovou střechou prolomena kruhovými otvory. Vstup je pravoúhlý.
...