Systém značení v ČR
Systém značení turistických tras v České republice V České republice (ČR) je systém značení tradicí Klubu českých turistů (KČT - Klub českých turistů), který od roku 1889 postupně zpřístupňuje řadu krásných zákoutí celého území. V současné době vytváří pro pěší turisty, lyžaře a cyklisty síť o délce cca 40 000 km.
Směrovky a tabulky
Směrovky a tabulky nás na jednotlivých informačních místech značené trasy průběžně informují o tom, kde se právě nacházíme jak daleko kam je. Směrovky a tabulky všech přesunů jsou tvarově i rozměrově stejné. Rozdílné je však rozmístění textu, velikost písma a barevností základní plochy.
Pěší směrovky
Barva zákl. plochy: krémová Záhlaví: zkratka "KČT" Textová část: zpravidla třířádkový text (nejbližší místo na prvním řádku)
Mezinárodní evropská turistická cesta
Prochází-li po dané pěší trase též mezinárodní evropská dálková turistická cesta je její symbol (např. E 10) umístěn do barevného hrotu všech směrovek této trasy.
Lyžařské směrovky
Barva zákl. plochy: oranžová Záhlaví: zkratka "Lyžařská trasa KČT" Textová část: zpravidla třířádkový text (nejbližší místo na prvním řádku)
Cyklistické směrovky
Barva zákl. plochy: žlutá Záhlaví: zkratka "Cyklotrasa KČT č. XXX" Textová část: zpravidla dvouřádkový text (nejvzdálenější místo na prvním řádku)
Tabulka místního významu
Pokud jsou směrovky instalovány mimo obec nebo železniční stanici, jsou doplněny tabulkou místního názvu, udávající název tohoto místa a jeho nadmořskou výšku.
Turistické vývěsní mapy
Turistické vývěsní mapy jsou zpravidla umístěny na důležitých rozcestích značených tras nebo v jejich východištích.